Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Kwartalnik - Dobrcz Nasza Gmina TV Dobrcz
Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

Odznaczenia dla Pana Karola Pawlaka oraz ks. Bartosza Wojtaszka

Wczoraj tj. 13.04.2022 r. podczas Rady Powiatu Bydgoskiego odbyło się wręczenie odznak „Za opiekę nad zabytkami”. Serdeczne gratulacje dla odznaczonych !

Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy, upamiętniającą niedawno zmarłego Radnego Powiatu Bydgoskiego – Pana Andrzeja Szmytkę. Następnie Rada zaakceptowała kandydaturę Pani Marii Płotkowskiej jako nowej Radnej Powiatu Bydgoskiego. Kolejnym punktem posiedzenia stało się wręczenie odznak „Za opiekę nad zabytkami”, z naszej gminy odznaczenie otrzymali : Pan Karol Pawlak oraz ks. Bartosz Wojtaszek. Podczas uroczystego wręczania odznaczeń był obecny także Wójt Gminy Dobrcz Andrzej Berdych, który osobiście złożył gratulacje odznaczonym oraz wręczył im kwiaty.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński, na wniosek Starosty, poprzedzony wnioskiem Wójta Gminy Dobrcz Andrzeja Berdycha przyznał w 2020 r. srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” dla:

Pana Karola Pawlaka, który jest właścicielem zabytkowego dworu w Trzęsaczu, który powstał w połowie XIX wieku. Na terenie posiadłości znajdują się budynki gospodarcze, spichrz, staw i park. Pan Karol od samego początku zajął się przywróceniem dawnej świetności zabytkowej posiadłości. Odnowione zostały wszystkie budynki gospodarcze oraz zabytkowy dwór. Od kilkunastu lat na terenie dawnego folwarku gospodaruje Gospodarstwo Rolne Vitroflora, którego założycielem i współwłaścicielem jest Pan Karol.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Piotr Gliński, na wniosek Starosty, poprzedzony wnioskiem Wójta Gminy Dobrcz Andrzeja Berdycha przyznał w 2021 r. srebrną odznakę „Za opiekę nad zabytkami” dla:

Ks. Bartosza Wojtaszka, który jest proboszczem Parafii Matki Bożej Królowej Polski we Włókach. Do Parafii należą trzy kościoły – parafialny we Włókach oraz dwa filialne - we Włókach pw. św. Marii Magdaleny oraz w Kozielcu p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Kościół pw. św. Marii Magdaleny we Włókach powstał w XVII wieku, a dokładniej ok 1699 roku, w miejscu średniowiecznej świątyni wzniesionej przez cystersów z Koronowa i jest jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy Dobrcz (najstarszy drewniany zabytek w powiecie bydgoskim). Kościół przeszedł gruntowną renowację dzięki wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej - rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków”. Ks. Wojtaszek obejmując probostwo trafił na zakończenie działań renowacyjnych. Dzięki jego staraniom świątynia dodatkowo zyskała nowe oświetlenie, nagłośnienie wewnętrzne i zewnętrzne oraz alarm włamaniowy i przeciwpożarowy.
Po zakończeniu renowacji kościoła pw. św. Marii Magdaleny ksiądz Bartosz rozpoczął gruntowny remont kościółka p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kozielcu. Świątynia powstała w 1906 roku, jako protestancka. Świątynia była przez lata w stanie niezadowalającym, ze ścian odpadał tynk, a na suficie łuszczyła się farba. Ksiądz z ogromnym nakładem energii dąży do przywrócenia jej świetności. Pozyskuje fundusze zewnętrzne m.in. od Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy, Urzędu Marszałkowskiego województwa Kujawsko-Pomorskiego i Konserwatora Kujawsko-Pomorskiego,
a wiele prac wykonuje we własnym zakresie.
W tym roku odbędzie się remont w głównej świątyni - kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski we Włókach, gdzie znajduje się zabytkowy piec, dawniej ogrzewający kościół oraz ołtarz, które to zasługą księdza w 2021 r. zostały wpisane do Rejestru Zabytków województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z inicjatywy ks. Bartosza powstała też strona internetowa parafii, gdzie można znaleźć informację o historii parafii, wirtualny spacer po zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny, czy też dowiedzieć się o podejmowanych działaniach remontowych.