Zakaz wypuszczania drobiu nadal obowiązuje.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 kwietnia 2017

Ze względu na coraz cieplejsze dni i duże nasłonecznienie, maleje ryzyko zakażenia się wirusem H5N8 przez ptaki, w tym drób. Wciąż jednak obowiązuje całkowity zakaz wypuszczania drobiu z budynków. Za łamanie zakazu grożą wysokie kary. Dotyczy to w takim samym stopniu komercyjnych hodowców, jak i właścicieli małych stad.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało złagodzenie niektórych zapisów rozporządzenia dot. zwalczania ptasiej grypy i przystąpiło do opracowywania projektu nowego rozporządzenia. W projekcie przewidziano, że gospodarstwa hodujące drób dalej będą musiały przestrzegać środków bioasekuracji, ale tylko tych ogólnych, a nie tak restrykcyjnych jak przewidywało rozporządzenie z grudnia 2016 roku.  Najważniejsze pozostaje dalej odseparowanie drobiu od dzikiego ptactwa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje, że nowe rozporządzenie może wejść w życie w pierwszej połowie kwietnia 2017 roku. Do czasu wejścia w życie projektowanego prawa należy przestrzegać jeszcze regulacji z grudniowego rozporządzenia. Zwłaszcza, że jej złamanie może skutkować nałożeniem na rolnika kary finansowej.

O zniesieniu zakazu przetrzymywania kur w zamkniętych pomieszczeniach poinformujemy.

Źródło informacji: Ł.Dzięgiel | Publikujący: Magdalena Borowicz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Kura

    Kura