Zespół Szkół w Borównie pozyskał wyjazd na darmową Zieloną Szkołę dla uczniów V klas

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 października 2018

W poniedziałek 10 września 2018 r. klasy Va i Vb wyruszyły na wycieczkę do Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, zorganizowaną w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego„Edukacja społeczności obszarów chronionych województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być … na zielonym!”.

Już pierwszego dnia spotkaliśmy się z naszymi Zielonymi Edukatorami: panią Magdą i panem Sławkiem, z którymi mieliśmy odkrywać tajemnice świata roślin i zwierząt oraz poznawać niezwykłe miejsca na mapie parków krajobrazowych nad Dolną Wisłą.Podczas pięciodniowego wyjazdu odwiedziliśmy rezerwaty przyrody: Las Mariański, Górę Świętego Wawrzyńca i rezerwat leśny Cisy Staropolskie, zwiedziliśmy Chełmno – miasto zakochanych, weszliśmy (a raczej wczołgaliśmy się!) do jaskini Bajka w Gądeczu, obserwowaliśmy ptaki nad Wisłą, tropiliśmy nietoperze, zaganialiśmy owce, rozwiązywaliśmy „drzewne zagadki”, a z punktów widokowych podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy nadwiślańskie. Kilka razy udało nam się też zobaczyć najpiękniejszy widok na świecie! Nie, nie – na Świecie! JJJ Zwiedziliśmy chatę mennonicką w Chrystkowie oraz zabytkowy młyn w Grucznie.

Odwiedziliśmy zakład Eko-Wisła w Sulnówku, w którym przetwarzane są odpady komunalne. Dowiedzieliśmy się tam prawie wszystkiego na temat utylizacji śmieci i recyklingu. Tam również zważyliśmy naszą wycieczkę na ogromnej wadze dla samochodów ciężarowych z odpadami! Podczas wyjazdu na zieloną szkołę odwiedziliśmy też Borówno, ale nie nasze, tylko inne Borówno – po drugiej stronie Wisły! Uczyliśmy się podstaw fotografii przyrodniczej, czyli jak zrobić technicznie dobre i jednocześnie interesujące zdjęcie w plenerze. Bardzo spodobała nam się zabawa ruchowa „nietoperz i ćmy” oraz drużynowe budowanie torów dla drewnianych kul. Sporo frajdy sprawiło nam ognisko i pieczenie kiełbasek, ale najbardziej podobały się podchody, na które ruszyliśmy ostatniego dnia po zachodzie słońca, wyposażeni w latarki i … długopisy! Celem zabawy było bowiem odszukanie ukrytych na terenie ośrodka kopert z pytaniami dotyczącymi przyrody i miejsc, które odwiedziliśmy, i udzielenie na nie odpowiedzi. We wszystkich wyprawach towarzyszył nam jesiotr Wisełka – maskotka zielonej szkoły, którą dzielnie wnosiliśmy na wszystkie górki i pagórki.
Bardzo dziękujemy organizatorowi za umożliwienie nam wyjazdu na zieloną szkołę i naszym przewodnikom - nauczyliśmy się dużo, świetnie przy tym bawiąc. To była wspaniała przygoda!

Autor zdjęć: ZS Borówno | Źródło informacji: ZS Borówno | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Obserwacje ornitologiczne

  Obserwacje ornitologiczne

 • Powiększ zdjęcie Zwiedzanie starego młyna w Grucznie

  Zwiedzanie starego młyna w Grucznie

 • Powiększ zdjęcie Zwiedzanie starych fortów

  Zwiedzanie starych fortów

 • Powiększ zdjęcie Zdobycie Góry Św.Wawrzyńca

  Zdobycie Góry Św.Wawrzyńca