Szkolenie dla osób dokonujących uboju na użytek własny.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 lutego 2019

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy informuje, że w dniu 27 lutego 2019 r. o godz. 10.00 na terenie tutejszego inspektoratu przy ul. Cieplickiej 5 w Bydgoszczy odbędzie się bezpłatne szkolenie dla osób dokonujących uboju na użytek własny.

Jak określa aktualne prawo, ubój zwierząt kopytnych (świń, owiec, kóz oraz cieląt do 6 miesiąca życia) na własny użytek wymaga ukończenia specjalnego kursu organizowanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, lub posiadania udokumentowanej praktyki na stanowisku ubojowym (trwającej przynajmniej trzy miesiące) pod nadzorem osoby posiadającej przynajmniej trzy lata stażu pracy. W porównaniu z dotychczas obowiązującymi przepisami jest to spore ułatwienie: oprócz szkolenia teoretycznego wymagały one również wspomnianej praktyki. Dziś oba rozwiązania są fakultatywne.

Co grozi za dokonanie uboju przez osobę nie posiadającą kwalifikacji? Kary są niestety bardzo surowe. Za złamanie prawa grozi nam do 100 tys. zł grzywny, oraz kara nawet trzech lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy ubój był przeprowadzony ze szczególnym okrucieństwem kara ta może być zaostrzona nawet do pięciu lat.

Źródło informacji: Łukasz Dzięgiel Referat Nieruchomości i Planowania Przestrzennego U G w Dobrczu | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie