Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stopień alarmowy ALFA, ALFA-CRP i BRAVO

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 stycznia 2020

Stopień alarmowy BRAVO będzie obowiązywał na terenie woj. małopolskiego. Na pozostałym obszarze kraju wprowadzony zostanie poziom ALFA. Z kolei stopień ALFA-CRP ma działać na terenie całej Polski. Powodem jest zapewnienie bezpieczeństwa obchodom 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.

To prewencyjne działanie podejmowane przy organizacji przez Polskę wydarzeń międzynarodowych. Podobne środki bezpieczeństwa obowiązywały m.in. przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie czy wizyty Donalda Trumpa w naszym kraju.

Stopnie będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia od godz. 00:01 do środy 29 stycznia od godz. 23:59. Na terenie województwa małopolskiego ma obowiązywać drugi poziom BRAVO, a obszarze reszty Polski pierwszy ALFA. W całym kraju zostanie dodatkowo wprowadzony stopień ALFA-CRP. Łącznie występują cztery poziomy stopni alarmowych, które są sygnałem na służb dbających o bezpieczeństwo całej administracji publicznej do zachowania szczególnej ostrożności.

W czasie obowiązywania stopni nie trzeba podejmować specjalnych zachowań. Powinno się jednak zwracać uwagę na niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia. Wszelkie nietypowe zdarzenia należy zgłaszać policji za pośrednictwem numerów alarmowych. Przy poziomie BRAVO wzmacniana jest ochrona ważnych obiektów publicznych i środków komunikacji miejskiej. Stopnień CRP dotyczy natomiast zagrożenia w cyberprzestrzeni i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Źródło informacji: Sebastian Horodecki | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie