Szkolna Liga Historyczna pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 lipca 2020

Od czterech lat w Szkole Podstawowej w Borównie przez cały rok szkolny młodzi uczniowie klas IV-VIII uczestniczą w zabawie pt. SZKOLNA LIGA HISTORYCZNA. Począwszy od września każdego roku szkolnego, uczniowie wykonują cyklicznie 6-8 zadań odnoszących się do historii powszechnej, polskiej jak i lokalnej. Zabawa ale jednocześnie także nauka ma kształtować naszą tożsamości narodową, wzbudzać w nas poczucie godności jako Polaka ale także ubogacać naszą historię lokalną. 

Zadania które wykonują uczniowie mają nie tylko przybliżyć przeszłość ale przede wszystkim kształtować postawę szacunku i miłości do naszej ojczyzny. Zabaw cieszy się ogromna popularnością, uczestniczy w niej liczna grupa młodych zapaleńców których wspierają rodzice i dziadkowie. To ogromna wartość potwierdzająca, że dzisiejszy młody człowiek wbrew powszechnej opinii nie tylko siedzi przed komputerem czy smartfonem tracąc czas ale potrafi i chce być kreatywnym w takim przedmiocie jak historia.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” To słowa Jana Zamoyskiego, które zna chyba każdy. Kierując się nimi staramy się przez zabawę uwrażliwiać naszych uczniów jak ważna w życiu Polaka jest jego historia, tradycja i pamięć o czasach przeszłych aby przyszłość była lepsza.

Zabawa ma wsparcie finansowe w postaci Rady Rodziców szkoły, która co roku przeznacza znaczną sumę pieniędzy na nagrody dla wszystkich uczniów za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Kolejnym wsparciem jest  patronat Instytutu Pamięci Narodowej, który wspiera nas medialnie jaki i przeznacza nagrody rzeczowe dla uczestników jak i szkoły. Ogromnym wsparciem są także nauczyciele szkoły, którzy pomagają we wszystkich działaniach jak i wsparcie Pana Dyrektora za co bardzo dziękujemy.

W tym roku mimo pandemii Liga nie została przerwana jak większość konkursów, młodzież przesyłała swoje zadnia drogą mailową. Jedyna różnica to rozdanie nagród, które dzieci odebrały tym razem od swoich wychowawców przy okazji odbioru świadectw ale uśmiechy były takie same J.W kolejnym roku szkolnym zapewne zabawa będzie kontynuowana, zachęcamy do współpracy i rozszerzenia naszych działań do być może nowych pomysłów, które pozwolą jeszcze bardziej uatrakcyjnić naszą Ligę Historyczną.

Źródło informacji: Paweł Konieczka ZS w Borównie | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie