Kompetencje cyfrowe – szkolenia dla mieszkańców Gminy Dobrcz

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 października 2018

Fundacja Promocji Gmin Polskich (FPGP), przyznała Gminie Dobrcz grant wysokości 150 tysięcy złoty na przeprowadzenie bezpłatnych szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe mieszkańców. Grant przyznawany jest na wniosek, w ramach realizowanego przez FPGP projektu: "Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego." (nr projektu POPC.03.01.00-00-0081/18). Szkolenia skierowane są do osób które ukończyły 25 lat. Każda osoba może uczestniczyć w 1 z 7 modułów szkoleniowych:

 1. "Rodzic w Internecie",
 2. "Mój biznes w sieci",
 3. "Moje finanse i transakcje w sieci",
 4. "Działam w sieciach społecznościowych",
 5. "Tworzę własną stronę internetową (blog)",
 6. "Rolnik w sieci",
 7. "Kultura w sieci".

Uczestnicy szkoleń, a będzie ich 300, nabędą umiejętności informacyjne, komunikacyjne, rozwiązywania problemów czy korzystania z usług publicznych.

Ilość szkoleń w poszczególnych modułach zależna będzie od zainteresowania. Każda grupa szkoleniowa będzie liczyć 12 osób, a czas szkolenia to 16 godzin, 2 x po 8 godzin. Szkolenia planujemy realizować na terenie całej Gminy w świetlicach wiejskich i szkołach. W ramach grantu zostanie zakupiona mobilna pracownia komputerowa, która pozwoli na realizację szkoleń w salach nie wyposażonych w odpowiednią ilość komputerów.

Rekrutacja uczestników na szkolenia rozpocznie się w grudniu bieżącego roku i będzie prowadzona w trybie ciągłym, aż do wyczerpania zaplanowanej liczby uczestników. Pierwsze szkolenia zostaną zrealizowane w styczniu 2019 r.  

Wkrótce więcej szczegółów.

Planowany cykl szkoleń wpisuje się w wieloletnie działania Gminy Dobrcz w obszarze budowy społeczeństwa informacyjnego. W roku 2004 z inicjatywy Towarzystwa Rozwoju Gminy Dobrcz TRGD) powstała Amatorska Sieć Komputerowa (ASK), która rozpoczęła drogą radiową dostarczać łącza internetowe najpierw mieszkańcom Dobrcz i przyległych miejscowości. W tym pionierskim okresie, bardzo ważne było zaangażowanie członków TRGD, którzy wolonariacko pracowali przy budowie infrastruktury ASK.

Bardzo ważnym okresem w rozwoju sieci dostępowej do Internetu na terenie Gminy były lata 2006 – 2008, kiedy to Gmina Dobrcz w partnerstwie z TRGD realizowała http://www.internetnawsi.pl/program-e-vita/e-vita-ii--2006-2008/informatyzacja-w-gminie-dobrcz

 

Źródło informacji: M.Richter Urząd Gminy w Dobrczu | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie kompetencje cyfrowe

  kompetencje cyfrowe