Borówno z Niepodległą

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 listopada 2018

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości stało się wspaniałą okazją do odbycia wycieczki „Szlakiem piastowskim do niepodległości”. Jej uczestnikami byli uczniowie klas VIII. Mogła ona dojść do skutku dzięki projektowi finansowanemu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021”.

Od wczesnego ranka 13.11.2018 r. nasza szkoła rozbrzmiewała głosami wycieczkowiczów. W doskonałych humorach wyruszyliśmy na spotkanie z historią naszej Ojczyzny – Polski. Przedmiotem naszego zainteresowania były następujące placówki muzealne: Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Muzeum Armii Poznań, Muzeum Dzieci Wrześnieńskich. O historii Białej Damy i o udziale w walce o niepodległość rodów: Działyńskich i Zamoyskich usłyszeliśmy podczas zwiedzania Zamku w Kórniku. Białej Damy, niestety, nie udało nam się zobaczyć. Było jeszcze za wcześnie, nie wybiła jeszcze godzina dwunasta w nocy.

Podczas tej dwudniowej wycieczki udało nam się jeszcze zobaczyć wiele innych wspaniałych atrakcji turystycznych np. Wzgórze św. Wojciecha w Poznaniu, hotel „Bazar„ (tutaj I. Paderewski przemawiał do tłumu Polaków w 1918 roku, przyspieszając tym samym wybuch zwycięskiego powstania wielkopolskiego) czy też miejscowość Giecz, w której znajdował się jeden z najwcześniejszych i najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów.

Największe wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Dzieci Wrześnieńskich i napis: „Polacy! Nie zapomnijcie tego nigdy, że wróg odwieczny katował dzieci wasze za ich gorące przywiązanie do wiary i mowy ojców„.

Cóż dodać! Pogoda nam sprzyjała, humory nam dopisywały, więc wycieczkę należy zaliczyć do udanej. Dziękujemy panu Pawłowi – naszemu zapalonemu historykowi - za jej zaplanowanie i skrupulatne zrealizowanie. Do zobaczenia na szlakach wiodących po najpiękniejszych miejscach polskiej historii.

Źródło informacji: Małgorzata Nawrocka ZS Borówno | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie