Gmina Dobrcz

XX-to lecie reaktywacji Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrczu

3 listopada 2019

4 listopada to ważna data w historii Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrczu. W tym roku mija 20 lat, od kiedy ówczesna Rada Gminy Dobrcz podjęła Uchwałę dotycząca „reaktywowania” nieistniejącej od 1991 roku biblioteki.

Początki były bardzo trudne, a praca zupełnie nie przypominała tej dzisiejszej. Zaczęłyśmy ją z panią Elżbietą Milhausen (drugim bibliotekarzem) od selekcji księgozbioru zgromadzonego ze zlikwidowanych filii w Zakładzie Usług Komunalnych (księgozbiór znajdował się na przyczepach).

Po wznowieniu działania biblioteka została umiejscowiona w budynku dawnej szkoły podstawowej - znajdował się tam księgozbiór biblioteki gminnej i szkolnej. Oddzielenie tych księgozbiorów było nie lada wyzwaniem. Warunki lokalowe były bardzo trudne - brak wc i ogrzewania, ale pracy było bardzo dużo nikt nie myślał o zimnie. Z roku na rok warunki w placówce poprawiały się, zajmowaliśmy coraz większa powierzchnie użytkową ale i potrzeby wzrastały. Pojawiły się pierwsze komputery dla mieszkańców gminy z wolnym dostępem do Internetu, i to właśnie w bibliotece swoje początki miał Internet radiowy Gminy Dobrcz.

Dziś to zupełnie inna placówka, o innym charakterze, innych potrzebach mieszkańców. Zaczynaliśmy od 400 czytelników, co cieszyło ogromnie, dziś ta liczba przekracza 1600. Obecnie - od roku 2006 - zajmujemy lokal przy ul.Długiej 30, zaadaptowany po poczcie.

Od lutego 2007 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrczu jest samodzielną Instytucją Kultury, w której realizowane są rożne programy, konkursy itp., których nie sposób teraz wymienić.

Współczesna biblioteka przyciąga użytkowników nie tylko możliwością wypożyczenia książki, ale też ciekawymi wydarzeniami i to niekoniecznie tylko literackimi, integruje społeczność lokalną. Dzięki temu półka z książkami kojarzy się dzieciom z czymś przyjemnym – z zabawą, przygodą, rozrywką, wiedzą podaną w ciekawej i atrakcyjnej formie.Życzymy sobie i dzieciom, aby tak zaszczepiona potrzeba kontaktu z literaturą pozostała w nich już na zawsze!

Od początku pracy staram się by było to przyjazne miejsce spotkań ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury na wielu płaszczyznach. By każdy użytkownik, niekoniecznie czytelnik czuł się ważny. Lubie to miejsce, od 20 lat praca tutaj daje mi satysfakcje, a każdy kolejny czytelnik radość.

 

                                                                                                 Agnieszka Lewandowska 
                                                                           Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrczu

 

Źródło informacji: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrczu Agnieszka Lewandowska | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie