TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOBRCZU – LISTOPAD 2019

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 listopada 2019

Wzorem lat ubiegłych, kolejny raz w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu odbył się Tydzień Profilaktyki. Obchodziliśmy go od 4 do 8 listopada 2019 roku.

W tym roku Tydzień Profilaktyki został poświęcony wartościom, takim jak: tolerancja, rodzina, zdrowie, mądrość i kreatywność oraz patriotyzm. Wartości te tworzą fundament Programu Wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. Przez cały tydzień w szkole uczniowie uczestniczyli w wielu spotkaniach z ciekawymi osobami, warsztatach oraz konkursach. Tydzień Profilaktyki to także Tydzień Kolorów, gdyż każdego dnia obowiązywał w szkole inny strój nawiązujący do tematu dnia.  

            W poniedziałek, jako symbol tolerancji uczniowie przyszli do szkoły w kolorowych skarpetkach. W tym dniu w klasach młodszych odbywały się pogadanki na temat akceptacji i szacunku wobec każdego człowieka.  Dzieci z klas 4-6 uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Super żart”. Najstarsi uczniowie z kl. 7-8 brali udział w warsztatach na temat tolerancji i relacji rówieśniczych. Zajęcia prowadziły pani psycholog Teresa Ostrzołek i pedagog Elżbieta Tobolewska. Tego dnia gościliśmy również w naszej szkole panią Katarzynę Kuźniacką, która spotkała się z dziewczynkami z klas 5 i poprowadziła spotkanie na temat dojrzewania „ Między nami kobietkami”. W tym samym czasie chłopcy z klas 5 uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez pana Dariusza Strzyżewskiego ”Między nami mężczyznami”. Dzień ten był lekcją szacunku wobec każdego człowieka. 

            Wtorek był poświęcony rodzinie. Tego dnia obowiązywał kolor czerwony. W klasach odbyły się pogadanki na temat wartości rodziny. Uczniowie przygotowywali również prace na konkursy. Młodsze dzieci tworzyły prace plastyczne „Moja rodzina”. Starsi uczniowie przygotowywali „List do Rodzica”. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane w najbliższym czasie w szkole i będą ciekawym przesłaniem dla rodziców.

            Kolejny dzień Tygodnia Profilaktyki poświęcony był zdrowiu. W tym dniu dominował strój sportowy. Wszyscy uczniowie przygotowywali w swoich klasach smaczne i zdrowe śniadania.  Tego dnia gościliśmy w naszej szkole funkcjonariuszy z Komisariatu Policji z Koronowa. Dzieci uczestniczyły w pogadankach na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu. Funkcjonariusze policji omówili korzyści wynikające z noszenia odblasków oraz wytłumaczyli, jak należy zachować się, gdy dziecko jest zaczepiane przez obcą osobę.

            Kolejnymi gośćmi byli przedstawiciele Szkoły Mundurowej z Bydgoszczy. Uczniowie na zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli tej placówki poznali zasady udzielania pierwszej pomocy. Można było także spróbować na fantomach ile wysiłku trzeba włożyć, aby uratować komuś życie. Pokazano również jak położyć poszkodowanego, aby było to bezpieczne oraz jak wzywać pogotowie. Była to bardzo ważna lekcja, od której może zależeć życie drugiego człowieka.

Tego dnia uczniowie klas VII uczestniczyli także w spotkaniu prowadzonym przez pana kuratora sądowego Aleksandra Rogowskiego. Zajęcia te dotyczyły odpowiedzialności karnej nieletnich.    Zdrowy styl życia to także aktywność fizyczna. Uczniowie w tym dniu spędzali długą przerwę z „Zumbą”, którą poprowadził pan Paweł Milhausen.

            Czwartek był dniem mądrości i kreatywności. Uczniowie w tym dniu uczestniczyli w wielu ciekawych warsztatach rozwijających kreatywne myślenie. Były to zajęcia z robotyki, rozgrywki szachowe i warcabowe, eksperymenty, warsztaty ekologiczne i uczące kreatywności. Dzieci z klas młodszych przygotowywały z produktów recyklingowych różne pomysłowe przedmioty. Czwartek był bardzo twórczym dniem.

            Tydzień Profilaktyki zakończyliśmy patriotycznie. W piątek obowiązywał strój apelowy i kotyliony. W dwóch grupach wiekowych odbyły się okolicznościowe apele. Uczniowie, podczas uroczystych akademii  przypominali sobie o  bardzo ważnych wydarzenia dotyczących historii Polski . Każdy na nowo mógł odkryć, co to znaczy być Polakiem oraz jak wspaniale jest żyć w wolnej ojczyźnie.

Źródło informacji: Elżbieta Tobolewska | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie