Jakby zwyczajnie, ale inaczej...

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 czerwca 2020

16 czerwca był dniem rozpoczęcia egzaminu ósmoklasisty i zmagania z zawiłościami mowy ojczystej. W Szkole Podstawowej im. Kazimierza Górskiego punktualnie o godzinie 9:00 arkusze egzaminacyjne otrzymało do swych rąk dwadzieścioro troje uczniów.

Zaczęło się zwyczajnie. Ubranych w białe koszule i ciemne spodnie lub spódniczki ósmoklasistów mieszkańcy Dobrcza mogli spotkać na ulicach już po ósmej. Jednak w tym roku egzamin przebiegał trochę inaczej.

Przed wejściem do szkoły uwagę przykuwały kolorowe paski wyznaczające odległości między przybywającymi osobami. Podobnie było w samym budynku na korytarzach prowadzących do klas. Panie z obsługi pilnowały, aby wszyscy wchodzący dezynfekowali ręce w specjalnie zakupionych w tym celu aparatach. Każda osoba pojawiała się w szkole z maseczką na twarzy – a ileż było wzorów i kolorów!

Zamiast zwyczajowych powitań, uścisków i rozmów w niewielkich grupkach (prawdopodobnie ostatnie powtórki przed egzaminem) było pilnowanie odległości między uczniami i prośby o dezynfekcję rąk. Nauczyciele i pracownicy obsługi przypominali raczej skład w sali operacyjnej niż szacowną komisję egzaminacyjną.

 - Cieszę się, że widzę moich wychowanków całych i zdrowych. Dzisiejszy dzień jest ważny także dla mnie – powiedziała Aleksandra Zielińska, wychowawczyni. - Wszystkie obawy i radości przeżywam razem z nimi.

Zabrakło w tym roku wspólnych zdjęć i wyjścia na lody „całą klasą”. Trochę szkoda...

Z drugiej strony, wiele twarzy się zmieniło. Z trudnością rozpoznać można było niektórych chłopców – jakby starszych, poważniejszych, zamyślonych. I dziewczynki stały się bardziej dorosłe.

A jak egzamin? Młodzież opuszczała sale raczej z uśmiechem. Poranny stres zniknął. Pojawiła się chwila odprężenia i wymiany uwag na temat zadań. „Nie było tak strasznie jak się spodziewaliśmy” - można było usłyszeć na korytarzu.

W śdorę matematyka, a w czwartek język angielski. Wszyscy nauczyciele trzymają kciuki, kochani uczniowie. Powodzenia!

Autor zdjęć: Joanna Pytlewicz | Źródło informacji: Iwona Nadolna | Publikujący: Katarzyna Orlikowska-Maliszewska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie