Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

Informacje

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

NSP

Doradca rolniczy

CZYSTE POWIETRZE

KOMUNIKACJA

Konkurs „Co dobrego do Spichlerza Kujawskiego?”

Sezon na domowe przetwory w pełni. Dla miłośników regionalnych smaków Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała atrakcyjny konkurs z nagrodami. Autorzy najlepszych receptur  na powidła, kompoty, kiszonki, pikle, pasty i przeciery mogą liczyć na profesjonalnie zaprojektowaną etykietę na słoiki czy butelki. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 października.

Gromadzenie przetworów na zimę jest nieodłącznym elementem kulinarnej tradycji Kujaw, urodzajnej krainy zwanej niegdyś spichlerzem Polski. Również dziś półki i spiżarnie w wielu domach w regionie jesienią zapełniają się kolorowymi słoikami i butelkami wypełnionymi domowymi przetworami. Gospodynie dzielą się przepisami, odtwarzają stare rodzinne receptury, próbują nowości i z satysfakcją ustawiają w rzędy kolejne kulinarne dzieła.

Konkurs „Co dobrego do Spichlerza Kujawskiego?” jest doskonałą okazją, by pochwalić się tym, co dziś oferuje nasz region – czym chwalą się drobni producenci, kulinarne manufaktury, gospodarze prowadzący przydomową produkcję. Do udziału w zabawie zachęcamy także gospodynie i kulinarnych smakoszy.

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie?

Zapraszamy na fanpage www.facebook.com/konstelacjedobrychmiejsc

Pod postami konkursowymi należy opublikować w komentarzu recepturę przetworu wraz ze zdjęciami (maksymalnie 3 zdjęcia). Ważne, by użyte do jego wytworzenia produkty pochodziły z kujawskich pól, ogrodów i sadów.

Nagrodą główną będzie profesjonalnie zaprojektowana etykieta na produkty, łącząca markę producenta z marką Kujawy, oraz jej wydruk.

Regulamin konkursu i więcej informacji tutaj oraz na stronie K-POT.

Autor: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego