Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

Informacje

NSP

Doradca rolniczy

CZYSTE POWIETRZE

KOMUNIKACJA

„O wieś wolną, niezależną, samorządną...”

Rok 2021 jest rokiem szczególnym, ponieważ jest to 40 rocznica walki rolników o swój własny związek zawodowy. 40 lat temu w Bydgoszczy miało miejsce kilka ważnych wydarzeń, między innymi: wspólna, wielka manifestacja ludności miasta i wsi, 8 lutego 1981r, na czele z kosynierami – głównie rolnikami z naszej gminy-Dobrcz oraz strajk okupacyjny rozpoczęty 16 marca 1981 roku w siedzibie ZSL w Bydgoszczy przy ulicy Dworcowej 87. Warto wspomnieć, że pierwszymi osobami, które wkroczyły do budynku ZSL-u byli rolnicy z naszej gminy.

Największym echem odbiły się wydarzenia z 19 marca 1981 roku, kiedy podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej doszło do przepychanek między przedstawicielami „Solidarności” a Milicją Obywatelską. Skutkiem tych wydarzeń było zarejestrowanie 12 maja 1981 roku Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Czas mija, coraz mniej uczestników tych wydarzeń jest z nami. Młodzi pytają, jak to było 40 lat temu?

Jesteśmy zobowiązani przekazać młodemu pokoleniu w jakim trudzie rolnicy walczyli o swoje prawa, godność i należny im szacunek.

Na terenie naszej gminy mieszkają uczestnicy strajków chłopskich i ich rodziny.

 Aby przekazać kolejnym generacjom jak doszło do strajków i jakie były ich konsekwencje dobrze by było, gdyby osoby będące uczestnikami strajków rolniczych w 1981 roku zostawiły swoje relacje z tamtych wydarzeń. Utrwaliłyby one pamięć o wszystkich uczestnikach tamtych dni i wszystkich wydarzeniach, oraz wzbogaciłyby zbiory istniejącej od 2012 roku Izby Pamięci Solidarności Rolników Indywidualnych przy Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Również rodziny uczestników strajków mogłyby opisać atmosferę panującą w domach, gdy ich najbliżsi brali udział w strajkach i oczekiwali na rejestrację NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs związany ze wspomnieniami utworzenia rolniczej „Solidarności” oraz będą prowadzone wywiady z uczestnikami strajków rolniczych, które doprowadziły do zarejestrowania, 12 maja 1981 roku, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Autor: Mieszkaniec Gminy Dobrcz Mirosław Burczyński