Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

TV Dobrcz Załatw sprawę elektronicznie

Wyszukiwarka

Informacje

Porady prawne

Doradca rolniczy

CZYSTE POWIETRZE

KOMUNIKACJA

Tydzień języka ojczystego w Karolewie

Uczniowie z Karolewa wzięli udział w cyklu spotkań związanych z obchodzonym 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Przedstawiciele dwóch bydgoskich uczelni: Wyższej Szkoły Bankowej oraz Wyższej Szkoły Gospodarki poprowadzili prelekcje online. Motywem przewodnim była odpowiedź na pytanie: „Jak mówić, żeby nas słuchano?” Dodatkowo na stronie szkoły przez cały tydzień pojawiały się wskazówki i ciekawostki językowe.

W dwuczęściowym spotkaniu online pani doktor Magdaleny Nowak - Paralusz z WSB w Bydgoszczy wzięło udział 150 uczniów, a także kilkoro nauczycieli. Uczestnicy poznali sposoby przygotowywania się do wystąpień publicznych. Pani doktor zdradziła kilka wskazówek pomocnych w skupianiu uwagi słuchaczy. Spotkanie zakończyło przesłanie, które uświadomiło wszystkim, że przemawianie to nie taka trudna sztuka, a dzięki licznym ćwiczeniom każdy może się jej nauczyć. Panowie Filip Wiśniewski i Sergey Zinchenko z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy opowiedzieli o technikach komunikacji interpersonalnej, a także własnych doświadczeniach związanych z językiem polskim. W spotkaniach online wzięło udział 134 uczestników.

Tydzień z językiem polskim zakończył tradycyjnie test „Ten pomarańcz czy ta pomarańcza?” - tym razem w formie online. Wzięło w nim udział 41 uczestników: uczniów oraz nauczycieli. 1 miejsce w szkole zajęła Karolina Ziętak z klasy 1 technikum, 2 miejsce przypadło Karolinie Szymańskiej z klasy 2 technikum SP, natomiast miejsce trzecie wywalczyła pani Magdalena Wanka – nauczycielka języka angielskiego! Dodatkowo w tym czasie ogłoszono wyniki konkursu literackiego („Zmienić się dla dobra innych czy zostać sobą za wszelką cenę?”) – wyróżnienie zdobyła Magdalena Pantkowska z klasy 1 technikum! Uczennica poruszyła ważną kwestię pewności siebie oraz braku tolerancji wobec osób o odmiennych poglądach. Przeanalizowała też wpływ miłości na drugiego człowieka.

Autor: Oprac. i fot. Anna Ligman (organizator przedsięwzięcia)