Jesteś tutaj: Start / OCHRONA ŚRODOWISKA

OCHRONA ŚRODOWISKA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Odwołany spacer krajobrazowy Aleją dębową w Borównie
14 października 2020

Odwołany spacer krajobrazowy Aleją dębową w Borównie

W nawiązaniu do wytycznych Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, związanych ze znaczącym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 i objęciem przez Radę Ministrów całego kraju tzw. żółtą strefą, w imieniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy informuję o odwołaniu przez RDOŚ w Bydgoszczy spaceru krajobrazowego Aleją dębową w Borównie, który zaplanowany był na 20 października 2020 r. w ramach obchodów Dnia Krajobrazu.

Przejdź do - Obchody Dnia Krajobrazu – 20 października 2020
7 października 2020

Obchody Dnia Krajobrazu – 20 października 2020

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przy współudziale Urzędu Gminy w Dobrczu organizuje spacer krajobrazowy Aleją dębową w Borównie. Celem spaceru jest zaprezentowanie jego uczestnikom walorów przyrodniczych i krajobrazowych pomnikowej alei dębowej rosnącej w ciągu drogi krajowej nr 5 w Borównie oraz przedstawienie informacji dotyczących historii i obecnego stanu alei.

Czytaj więcej o: Obchody Dnia Krajobrazu – 20 października 2020
Przejdź do - Nowe nasadzenia w gminie
5 października 2020

Nowe nasadzenia w gminie

W marcu zaprosiliśmy Państwa do wspólnego planowania nowych nasadzeń. Zachęcaliśmy do uważnego przyjrzenia się swojej okolicy i wskazania miejsc, w których drzew lub krzewów jest za mało. W odpowiedzi najwięcej zgłoszeń padło na ulice: Leśną i Polną w Dobrczu oraz Podgórną w Kotomierzu. Sadzonki zostały w połowie sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Toruniu w ramach Programu Ochrona Przyrody 2020 i tak wspólnymi siłami udało nam się upiększyć kawałek gminy sadząc lipy, akacje i jarząby.

Czytaj więcej o: Nowe nasadzenia w gminie
Przejdź do - Szczepienie przeciwko wściekliźnie
5 października 2020

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie.

Przejdź do - ,,Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej"
19 września 2020

,,Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej"

27. edycja akcji "Sprzątanie Świata" już za nami!  W piękną wrześniową sobotę korzystając ze słonecznej pogody, grupa mieszkańców gminy na czele z Wójtem Andrzejem Berdychem odpowiedziała na nasz apel i o 9 stawiła się na parkingu przed urzędem. Akcja objęła Skwer 800-lecia oraz ścieżkę pieszo-rowerową z Dobrcza do Borówna. Zebrane zostało 10 worków śmieci, które zostały tam porzucone w czasie letnich miesięcy. W ,,zbiorach" znalazły się butelki plastikowe i szklane, słoiki, puszki, papierki po słodyczach, części rowerowe, a nawet ku zdumieniu dzieci części garderoby.

Czytaj więcej o: ,,Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej"