Podróże z klasą - Szlakiem Piastowskim
W dniach 10-11.10.2024 uczniowie klas trzecich Zespołu Szkół w Borównie uczestniczyli w wycieczce Szlakiem Piastowskim w ramach ministerialnego programu PODRÓZE Z KLASĄ.
Pierwszego dnia dzieci udały się do centrum Poznania. Zwiedziły miasto z przewodnikiem. W czasie spaceru zobaczyły m.in.: Stary Rynek, gdzie poznały najciekawsze opowieści o ratuszu, Koziołkach Poznańskich, pręgierzu, domkach budniczych, studzience Bamberki, wadze miejskiej, odwachu oraz o XVIII- wiecznym Pałacu Działyńskich i Zamku Królewskim. Kontynuacją atrakcji Starego Miasta była wizyta w ROGALOWYM MUZEUM POZNANIA. W muzeum uczniowie wzięli udział w pokazie wypieku i degustacji rogala świętomarcińskiego. Odkryli tam tajemnice tych wyjątkowych rogali, najsłodszego symbolu Poznania i Wielkopolski. Podczas pokazu poznali też kilka słów z gwary poznańskiej. Ponieważ muzeum znajduje się dokładnie naprzeciwko Ratusza, punktualnie o godzinie 12.00, dzieci mogły podziwiać trykające się koziołki i wysłuchać hejnału z ratuszowej wieży.
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie zlokalizowanej nad największą poznańską rzeką – Wartą, Ostrowa Tumskiego wraz z najstarszą w Polsce katedrą (również wewnątrz) oraz wizyta w Muzeum BRAMA POZNANIA. Wizyta w muzeum połączona była z zajęciami warsztatowymi, podczas których dzieci wcieliły się w archeologów, odkrywców grodu na Ostrowie Tumskim, aby poznawać życie dawnych mieszkańców tego grodu.
Drugi dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od zwiedzania MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO W BISKUPINIE, powstałego w miejscu osady warownej typu bagiennego, której powstanie datuje się na lata 747-722 p.n.e. Po oprowadzeniu z przewodnikiem uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej nt. „Zostań mieszkańcem pradziejowej osady - o życiu codziennym w epoce brązu”. Podczas lekcji można było zobaczyć i dotknąć kopie pradziejowych narzędzi, ozdób, strojów; repliki naczyń, zabytkowe żarno. Dzieci mogły przebrać się w stroje z epoki oraz spróbować mielić ziarno na mąkę w żarnach. Miały też okazję spróbować podpłomyków wypiekanych według starej receptury.
Dopełnieniem dwudniowego wyjazdu była przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie Biskupin – Wenecja.
Wycieczka – żywa lekcja historii Polski – na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci, a zdobyta wiedza będzie procentować podczas zajęć historii w kolejnych latach nauki.
Autorzy: Iwona Rachwał, Marzena Szymanowska-Syczewska, Paweł Konieczka