Uwaga AZBEST!
Azbest jest nazwą handlową włóknistych materiałów nieorganicznych naturalnie występujących w przyrodzie. Ze względu na unikalne właściwości chemiczne i fizyczne, azbest znalazł zastosowanie w wielu wyrobach, w tym przede wszystkim w produkcji płyt azbestowo-cementowych (na pokrycia dachowe, elewacje budynków). Azbest wykazuje działanie chorobotwórcze na skutek wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Sama obecność azbestu nie jest zagrożeniem dla zdrowia. Staje się on niebezpieczny dopiero w momencie uszkodzenia (łamanie, kruszenie, cięcie) lub gdy dochodzi do korozji wyrobów zawierających azbest. Procesy te prowadzą do uwalniania włókiem azbestowych, które wraz z wdychanym powietrzem mogą dostać się do naszego organizmu. Skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe; jego działanie u człowieka może ujawnić się nawet po kilkudziesięciu latach. W aktualnym stanie wiedzy naukowej azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.
Na terenie kraju obowiązuje zakaz produkcji oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest, wprowadzony ustawą z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2020 r. poz.1680).. W celu jego usunięcie ze środowiska został uchwalony rządowy Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032, który zakłada usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest do 2032 r. Szczegółowe informacje dotyczące Programu na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod adresem internetowym: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Usuwanie-azbestu
Informacja o obowiązku sporządzania corocznego zgłoszenia o wyrobach zawierających azbest
Obowiązek wynika z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31).
Osoby wykorzystujące (np. w postaci pokryć dachowych) wyroby zawierające azbest: właściciele, zarządcy lub użytkownicy nieruchomości, sporządzają informację pisemnie w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz przedkłada się właściwemu organowi, zaś drugi egzemplarz należy przechować przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia następnej informacji.
Podmiotami zobowiązanymi do złożenia informacji są:
- osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami - przedkładają informację Wójtowi Gminy Dobrcz (Urząd Gminy Dobrcz, ul. Długa 50, 86-022 Dobrcz),
- podmioty gospodarcze (przedsiębiorcy) - przekładają informację Marszałkowi Województwa (Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu, Departament Środowiska, ul. Plac Teatralny 2, 87 - 100 Toruń).
Informację należy składać corocznie do dnia 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy.
Nie wykonywanie wyżej wymienionego obowiązku jest zagrożone sankcją. Zgodnie bowiem z art. 346 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, kto wykorzystując substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, nie przekazuje okresowo informacji o rodzaju, ilości i miejscach ich występowania podlega karze grzywny. Tej samej karze podlega, kto w wymaganym zakresie nie dokumentuje rodzaju, ilości i miejsc występowania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska oraz sposobów ich eliminowania. Orzekanie następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.