Kompostowanie bioodpadów
Na terenie gminy Dobrcz stosowana jest ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla osób kompostujących w kompostowniku przydomowym bioodpady stanowiące odpady komunalne. Ulga wynosi 3 złote od każdej osoby zgłoszonej w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W celu jej uzyskania należy złożyć w urzędzie nową deklarację.
Kompostowanie bioodpadów należy prowadzić z zachowaniem właściwego przewietrzania materiału, w sposób nie powodujący procesów gnilnych i wydzielania odorów. Kompostownik lub pryzma kompostowa nie mogą stwarzać uciążliwości dla nieruchomości sąsiednich.
Zachęcamy właścicieli nieruchomości którzy mają taką możliwość, do założenia kompostownika przydomowego. Kompostowanie jest naturalną metodą unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów pochodzenia organicznego. Bioodpady stanowią ok. 70% naszych domowych śmieci. Poprzez kompostowanie możemy zmniejszyć o 30-50% ogólnej ilości odpadów kierowanych na składowiska.
Prowadzenie kompostownika to doskonały sposób na wykorzystanie resztek jedzenia oraz zwiędłych roślin, w myśl zasady „zero waste”. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem będą bujniejsze, bardziej odporne na choroby oraz szkodniki i lepiej zniosą różnice temperatur.
Co wrzucać do kompostownika?
Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu, na kompost nadają się odpadki kuchenne (bez mięsa i kości), fusy z kawy i herbaty, bezzapachowe chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier, wytłoczki od jajek, zużyta ziemia z doniczek.
Czego nie należy wrzucać do kompostownika?
Do kompostownika nie należy dodawać: