Logo Gminy Dobrcz
Powróć do: Odpady Komunalne

Zasady segregacji odpadów komunalnych (w tym bioodpadów)

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, na terenie całego kraju odrębnie zbiera się papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i bioodpady. Frakcję odpadów w której skład wchodzą odpady z papieru, w tym odpady z tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru niebieskiego, oznaczonych napisem „Papier”. Frakcję odpadów w której skład wchodzą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru zielonego, oznaczonych napisem „Szkło”. Frakcje odpadów w których skład wchodzą odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe, zbiera się w pojemnikach lub workach koloru żółtego, oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.

W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gospodarstwa domowe (posesje) które nie mają zadeklarowanych kompostowników (nie korzystają ze zwolnienia w części opłaty z tytułu kompostowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym) są wyposażane w pojemniki w kolorze brązowym przeznaczone wyłącznie na bioodpady.

Pojemniki przeznaczone są na odpady kuchenne i odpady z pielęgnacji ogrodów takie jak np.  kwiaty cięte i doniczkowe, skórki i resztki po owocach oraz warzywach, skorupki po jajkach, skoszoną lub zwertykulowaną trawę, chwasty, liście, korę drzew, drobne gałęzie, wióry z gałęziarek. Do pojemników nie wolno wrzucać odpadów kuchennych jeśli zawierają resztki ryb, mięs, kości czy sosów. Ponadto nie wolno wrzucać popiołu, płynnych odpadów kuchennych, odpadów higienicznych, odchodów zwierząt, a także żwirków dla zwierząt - nawet tych oznaczonych jako biodegradowalne.

Bioodpady do pojemników należy wrzucać luzem, bez jakichkolwiek opakowań.
Pamiętajmy, że odpady to nie śmieci, a wartościowe surowce.